Cholesterolis. Kas tai?

Kad žmogaus kūnas funkcionuotų be sutrikimų, reikalingos įvairios riebalinės medžiagos. Viena šių medžiagų vadinasi cholesterolis.

Cholesterolis – tai lipidas, kuris gaminasi žmogaus kepenyse. Nedideliais kiekiais cholesterolis į organizmą patenka vartojant tam tikrus maisto produktus: subproduktus (kepenis, inkstus, smegenis), riebią mėsą ir jos gaminius, kiaušinių trynius, jūrų gėrybes, sviestą… Šis lipidas reikalingas normaliai organizmo veiklai palaikyti.

Cholesterolis savaime nėra nei geras, nei blogas, tačiau pernelyg didelis cholesterolio kiekis organizme yra nepageidautinas.

Cholesteroliui į kraują patekti padeda nedidelės molekulės – lipoproteinai. Žinomos dvi lipoproteinų rūšys:

  • didelio tankio lipoproteinai (DTL) surenka ir atgal į kepenis nugabena cholesterolio likučius, kur jie yra perdirbami. Dėl to cholesterolis, kurį perneša DTL, vadinamas „geruoju“;
  • mažo tankio lipoproteinai (MTL) cholesterolį transportuoja kraujagyslėmis ir taip sudaro jam sąlygas įsiskverbti į ląsteles. Jei cholesterolio yra per daug, jis gali kauptis ant kraujagyslių sienelių ir sukelti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Dėl to MTL pernešamas cholesterolis vadinamas „bloguoju“.